cpa
15 دی 1401 - 09:58

ایران رتبه اول مصرف انرژی در جهان را دارد/ ۲.۵ برابر دنیا و ۱۵ برابر ژاپن شدت مصرف انرژی داریم

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: رتبه نخست شدت مصرف انرژی را در دنیا و دو و نیم برابر متوسط جهانی و ۱۵ برابر کشوری مانند ژاپن شدت مصرف انرژی داریم و این در شرایطی است که بخش خانگی و تجاری کشور ما که بیش از ۷۵ درصد گاز تامینی را مصرف می کنند، بخش غیر مولدی هستند.

داریوش گل علیزاده در گفت و گو با خبرنگار فارس در تبریز در خصوص وضعیت آلودگی هوای کشور به ویژه تبریز اظهار داشت: کلانشهرهای ما از دیرباز با این پدیده مواجه بوده اند و منابع ثابت و متحرک انتشار آلاینده ها نیز موجب تشدید این وضعیت شده و در این بین تبریز جز ۹ کلانشهر کشور است که سازمان حفاظت محیط زیست سیاهه منابع انتشار و سهم هر آلاینده را از طریق کنسرسیوم دانشگاه های برتر تهیه کرده که این موضوع در تبریز توسط دانشگاه تبریز انجام شده است.

وی افزود: با توجه به مشخص شدن این منابع و سهم هر یک در آلایندگی هوای تبریز لازم است حول برنامه جامع کاهش آلودگی هوا که برای این شهر و دیگر کلانشهرها توسط سازمان حفاظت محیط زیست تهیه شده، اقدامات لازم را اجرایی کنیم که این مهم نیازمند همراهی و همکاری جمعی دستگاه های اجرایی، بخش خصوصی و صنایع طبق در قالب مسئولیت های اجتماعی است.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: همکاری صنایع از آن جهت اهمیت دارد که بهبود وضعیت هوا علاوه بر اینکه موجب افزایش بهره وری این واحدها می شود بلکه در سلامت، شرایط زیستی و در نتیجه کار و مسائل معیشتی عموم مردم نیز اثر خواهد گذاشت و غفلت از این موضوع خسارات جبران ناپذیری را بر سلامت عمومی جامعه وارد و هزینه های گزافی را تحمیل خواهد کرد.

مرگ حدود 21 هزار در سال بر اثر آلودگی هوا در ایران

گل علیزاده خاطرنشان کرد: در کلانشهرها تاثیر بالا بودن میزان آلودگی هوا را در تشدید مرگ و میرهای منتسب به این پدیده شاهد هستیم و طبق آمار وزارت بهداشت مربوط به ۲۷ شهر با حدود ۳۵میلیون نفر جمعیت حدود ۲۱ هزار مرگ منسب به آلودگی هوا و خسارتی در حدود ۱۱.۳ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ گزارش شده است و نشان می دهد که باید تلاش بیشتری برای بهبود وضعیت زیست محیطی به ویژه در بحث آلودگی هوا انجام دهیم.

وی گفت: تحقق این هدف نیازمند کاری جمعی است و سازمان حفاظت محیط زیست طبق ماده ۲ قانون هوای پاک در این زمینه ناظر بر حسن انجام امور است و گزارش های مربوطه را تهیه و در اختیار دولت و نهادهای ذیربط قرار می دهد و تکالیفی از جمله تقویت فرآیند پایش مراکز صنعتی و نظارت بر مراکز معاینه فنی را نیز به عنوان یک نهاد اجرایی بر عهده دارد که امیدواریم با انجام مجموع این اقدامات شاهد کاهش آلودگی هوا باشیم.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش مردم در چنین اموری اظهار داشت: مردم همیشه همکاری و همراهی لازم را داشته اند و در نیمه دوم سال که با کاهش دما و افزایش مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری روبرو می شویم که موجب کاهش گازرسانی به صنایع و استفاده از سوخت های جایگزین مانند مازوت می شود و نیروگاه حرارتی تبریز و نیروگاه سهند بناب از جمله این واحدها هستند که به صورت ترکیبی از سوخت مازوت استفاده می کنند.

وی افزود: البته با تشکیل کارگروه مواقع اضطرار در آذربایجان شرقی در مواقعی که شاهد افزایش آلودگی هوا هستیم، مازوت سوزی در نیروگاه تبریز متوقف می شود و با چنین تصمیماتی از ورود آسیب و خسارت به مردم و تشدید آلودگی هوا و ورود به شرایط بحرانی جلوگیری می شود.

گل علیزاده یکی از دلایل آلودگی هوا در کشور را وابستگی بیش از ۹۴ درصدی تولید انرژی به سوخت‌های فسیلی است،  گفت: انتشار آلاینده ها و اثرات تجمعی آنها هنگام استفاده از این سوخت ها چه در خودروها و یا بخش خانگی و صنعت در شرایط وارونگی دمایی و سکون هوا موجب تشدید آلودگی هوا می شود و علاوه بر این رتبه نخست شدت مصرف انرژی را در دنیا و دو و نیم برابر متوسط جهانی و ۱۵ برابر کشوری مانند ژاپن شدت مصرف انرژی داریم.

وی خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که بخش خانگی و تجاری کشور ما که بیش از ۷۵ درصد گاز تامینی را مصرف می کنند، بخش غیر مولدی هستند و اگر تکالیف قانونی گذشته همچون قانون اصلاح مصرف و یا قانون جامع حمل و نقل عمومی در این زمینه اجرا می شد اکنون شرایط کشور به این صورت نبود.

رئیس مرکز ملی هوای سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در واقع شرایط فعلی آلودگی هوا ناشی از انباشت تکالیف قانونی انجام نشده در سال های قبل است و باید با همکاری جمعی برای برون رفت از این شرایط اقدام کنیم و خسارت های ناشی از آلودگی هوا به حداقل برسد و در این خصوص مصرف بهینه انرژی یکی از راهکارهای کلیدی است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 956059