cpa
08 دی 1401 - 15:48

کاهش جمعیت مهمترین بحران آینده ایران/ سرعت کاهش نرخ رشد جمعیت در ایران بیشتر از خیلی از کشورهای دنیاست

مشاور عالی وزیر کشور در حوزه جمعیت و سلامت با بیان اینکه سرعت کاهش نرخ رشد جمعیت در ایران بیشتر از خیلی از کشورهای دنیاست، گفت: این کاهش در همه دنیا اتفاق افتاده است، اما در ایران بدون منطق انجام شده و نیازمند سامان‌دهی جدی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمداسماعیل اکبری ظهر امروز در  امروز نشست اعضای شورای اداری استان آذربایجان شرقی با موضوع "چرایی و چگونگی عملیاتی کردن قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت" به عنوان سیاست حیاتی برای آینده کشور،با تشریح ریشه‌ها، سوابق و دلایل تخریب ساختار جمعیت در ایران و تبیین قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، نظام مدیریتی وزارت کشور را مسئول حل مشکلات حوزه جمعیت با پشتوانه این قانون عنوان کرد.

وی با بیان اینکه سرعت کاهش نرخ رشد جمعیت در ایران بیشتر از خیلی از کشورهای دنیاست، گفت: این کاهش در همه دنیا اتفاق افتاده است، اما در ایران بدون منطق انجام شده و نیازمند سامان‌دهی جدی است؛ در شرایط منطقی ایران باید ۶ درصد سالمند، ۲۴ درصد جمعیت زیر ۱۴ سال و حدود ۷۰ درصد جمعیت مولد داشته باشد و لذا اگر به ساختار جمعیت توجه ویژه‌ای نشود، خسارات جبران ناپذیری خواهد داشت

اکبری تصریح کرد: اغلب متخصصان امر در دنیا می گویند اگر سرمایه اجتماعی در کشوری باشد اتفاقات بزرگی صورت می گیرد، اما در روند موجود در آینده به مشکل برخواهیم خورد؛ موضوع جمعیت موضوعی به شدت امنیتی است و همه بخش‌ها باید تحرکات غیرتمندانه داشته باشند تا اتفاقات ناگوار به وجود نیاید و جمعیت ما با مشکل روبرو نشود.

وی خاطرنشان کرد: مسئولیت حل مشکلات حوزه جمعیت به صورت نظام‌مند به وزارت کشور سپرده شده و استانداری‌ها نقش اصلی را دارند؛ در شرایطی که دنیا پذیرفته که سیاست‌های کنترل جمعیت باید محدود شود ما نیز باید در جهت این سیاست حرکت کنیم.

مدیرکل امور زنان و خانواده وزارت کشور هم در این نشست گفت: قانون جوانی جمعیت ۷۳ ماده دارد که بر اساس بند یک این قانون استانداران موظف هستند برای ارتقای نرخ باروری اقداماتی انجام دهد.

زینب اختری افزود: کارگروهی در این حوزه در وزارت کشور تشکیل شده و اکنون ۹۰ درصد فرمانداران و شهرستان‌ها در این حوزه فعال شده‌اند؛ نگاه به این قانون به عنوان یک اهرم است و اگر مسئولان با عزم جدی پای کار نیایند آسیب‌های جبران ناپذیری به کشور وارد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مسأله در فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب و تاکید رئیس جمهوری بحث جمعیت است که این مهم مسئولیت زیادی را برعهده مسئولان قرار داده‌ است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 942344